Zawód higienistki ma już ponad sto lat i jego początek sięga pierwszej połowy dwudziestego wieku. W Stanach Zjednoczonych stomatolog Alfred C.Fones utworzył nowe stanowisko pracy i oddzielił część swoich obowiązków, które przełożył na asystentkę Irene Newman. Zlecił jej proste zabiegi stomatologiczne
tj. skaling i polerowanie zębów.
Do Europy zawód higienistki dotarł ok 30 lat później. Pierwsza europejska szkoła dla higienistek powstała w Anglii w latach czterdziestych, a w Polsce w latach siedemdziesiątych.
Od tamtej pory zawód prężnie się rozwijał a jego rola przybierała na wadze. Zakres wykonywanych przez higienistki obowiązków znacząco się zwiększył, coraz częściej prowadzą one autorskie gabinety higieny.
Pracę higienistki stomatologicznej można podzielić na dwa sektory. Pierwsze to praca przy fotelu dentystycznym i przeprowadzanie zabiegów profilaktycznych (piaskowanie, scaling, fluoryzacja). Higienistki wykonują również infiltrację płynną żywicą, wybielanie oraz lakowanie zębów. Drugim, równie ważnym obszarem pracy jest szeroko pojęta edukacja zdrowotna. Poprzez przeprowadzanie instruktaży higieny wraz z motywacją higienistki wspomagają swoich pacjentów w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej na długie lata. Zabiegi profilaktyczne uzupełnione są w szczegółowe instruktaże higieny, ćwiczenia z pacjentem, aby prawidłowo wykonywał zalecane czynności w trakcie domowego oczyszczania zębów. Higienistka odpowiada również za dobór narzędzi sprzyjających prawidłowej higienie domowej. Istotne jest również doradztwo dietetyczne, aby zapobiegać rozwojowi chorób i utrzymać zdrowie ogólne. Higienistki prowadzą również akcje profilaktyczne poza murami gabinetów. Odwiedzają szkoły i przedszkola, biorą udział w piknikach i eventach, gdzie przekazują cenną wiedzę dotyczącą mycia zębów.
17 sierpnia bieżącego roku nastąpił wielki przełom dla higienistek. Rząd przyjął ustawę dotyczącą regulacji niektórych zawodów medycznych w tym także higienistek. Jest to duża szansa dla naszego zawodu, która stawia przed nami duże wyzwanie.
Ustawa ma na celu zapewnienie dostępu do wykonywania pracy tylko profesjonalistom, którzy uzyskali wykształcenie kierunkowe w tym zawodzie. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu rejestru osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego.
Ustawa mówi o uregulowaniu zasad pracy oraz systemu kształcenia. Zobowiązuje higienistki do ustawicznego rozwoju zawodowego. Co oznacza, że będzie zobowiązana do samokształcenia poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach doskonalących.
Dodatkowo, w ustawie sprecyzowano kwestie odnoszące się do odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny. Kolejnym ważnych aspektem jest sprecyzowanie kwestii odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny.
Ustawa z sejmu trafiła na prezydenckie biurko w celu złożenia podpisu przez prezydenta. W życie wejdzie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Czekają nas zmiany, które pozytywnie wpłyną na dalszy rozwój naszego zawodu.